Haber - Etkinlik Arşivi
Enstitü Müdürümüz Prof. Dr. Recep Şentürk, Ali Emiri Kültür Merkezi'nde Konferans Verdi
İstanbul Erdemli Yöneticiler Akademisi'nin düzenlediği ''Akademi Sohbetleri'' Ali Emiri Kültür Merkezinde düzenlenen konferansla gerçekleştirildi. Konferansta konuşan Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Recep Şentürk, "Biz Türkiye olarak Cumhuriyet döneminde Fransız pozitivist üst eğitim modelini örnek almışız. Alman veya İngiliz eğitim modelini örnek alsaydık daha az zararlı olurduk çünkü onlarda bu derece şiddetli din ve bilim çatışması yok" dedi.

Akademi Sohbetleri konferansının teması medeniyet tasavvuru ışığında maarif meselesiydi. Konferansa Erdemli Yöneticiler Akademisi İstanbul Dernek Başkanı Adil Dayıoğlu, şirket yöneticileri ve davetliler katıldı. Burada katılımcılara hitap eden Prof. Dr. Recep Şentürk, Türkiye'deki eğitim sistemini eleştirerek sözlerine başladı. Eğitim ile medeniyet arasında çok kuvvetli bir ilişki olduğunu ifade eden Şentürk, "Eğitimin amacı ideal insanı yetiştirmektir. Ama kime göre ideal insan? İdeal insan her medeniyete göre farklıdır. Çin medeniyetine göre ideal insan farklıdır. Hint medeniyetine göre ideal insan farklıdır, İslam medeniyetine göre farklıdır. Her medeniyetin kendine göre bir ideal insan modeli vardır ve o medeniyetin eğitim sistem de o ideal insanı yetiştirmenin vasıtasıdır" dedi.
Türkiye'deki eğitim sistemini eleştiren Şentürk, "Mesela Çin medeniyetinin ideal insanının yetiştirmek Çin medeniyetinin amacıdır. Türkiye resmi olarak Fransız eğitim modelini benimsemiştir genel manada. Bu da batı içerisinde yapılabilecek en yanlış tercihtir. Fransız eğitim sisteminde çok şiddetli bir din ve bilim çatışması vardır ve Pozitivizm resmi eğitim ve ideoloji anlayışıdır. Bu anlayışa göre bilimin ilerlemesi ile din ortadan kalkacaktır. Biz Türkiye olarak Cumhuriyet döneminde bu modeli örnek almışız. Alman veya İngiliz eğitim modelini örnek alsaydık onlarda din ve bilim çatışması Fransa'daki kadar şiddetli değildir. Tam aksine devletle kilise yardımlaşma içerisinde. Biz gidip kendimiz için en yanlış olanı almışız. Yaptığımız yanlış tercihin sonuçlarını hala görüyoruz'' diye konuştu.
Konferansın sonunda Erdemli Yöneticiler Akademisi İstanbul Dernek Başkanı Adil Dayıoğlu, Prof. Dr. Recep Şentürk'e katılımlarından dolayı teşekkür plaketi takdim etti.