Haber - Etkinlik Arşivi
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Konferansları'nın 4. Serisi Yapıldı

"Medeniyetler İttifakı Konferansları" serisinin 4. programı, Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut tarafından verilen, “Ottoman Economic Thought: A Comparison with Capitalist Thought” başlıklı konferansla tamamlandı. 9 Aralık tarihinde İngilizce olarak gerçekleştirilen etkinliğe, Medeniyetler İttifakı Enstitüsü’nde doktora ve yüksek lisans öğrenimini sürdüren öğrencilerin yanında dışarıdan da dinleyiciler katıldı.

Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Recep Şentürk konuşmacı olarak davet edilen Prof. Dr. Mehmet Bulut’a teşekkür konuşması yaparak konferansı başlattı.

Prof. Dr. Mehmet Bulut yaptığı konuşmada, Osmanlı ve Batı ekonomisinin farklılıklarını sebepleriyle ortaya koyarken, Osmanlı ekonomik sisteminin kapitalist olmadığını, Osmanlı’nın tekelciliğe müsaade etmediğini, Müslüman ve gayrimüslim tüccarlar arasında ayrım yapmadığını, ihracata değil ithalata daha fazla önem vererek belirli bir sınıfın zenginleşmesinden ziyade halkın ihtiyaçlarının karşılanmasını öncelediğini ve bütün bunların da İslami değerlere uygun bir şekilde gerçekleştirildiğini vurguladı. Ayrıca Prof. Dr. Mehmet Bulut, Osmanlı hakkında üretilen gerileme söylemine katılmadığını, Osmanlı’nın 17. ve 18. Yüzyıllarda topraklarını genişlettiğini ve dış ticaretini arttırdığını belirtti.