Haber - Etkinlik Arşivi
Enstitü Sekreterimiz Vahdetin Işık'ın Oxford Yayınlarındaki Makalesi
Medeniyetler Konferans Serisi 13 Heba Raouf Ezzat'ın "İmkansız Devlet : İslam, Siyaset ve Çağdaşlığın Ahlaki Çıkmazı" başlıklı konuşması ile 28 Aralık 2016 tarihinde Medeniyetler İttifakı Enstitüsü'ne gerçekleştirildi.
Enstitü Müdürümüz Prof. Dr. Recep Şentürk'ün Şeb-i Aruz hakkındaki konuşması ile başlayan Sema Ayini İstanbul Bilim, Sanat, Kültür ve Eğitim Derneği tarafından 21.12.2016 tarihinde Yenikapı Mevlevihanesi'nde gerçekleştirildi.
Medeniyetler Konferans Serisi 12 Kenan Tekin'in "Erken Dönem Modern Osmanlı İmparatorluğu'nda Bilimlerin Düzenlenmesi" başlıklı konuşması ile 21 Aralık 2016 tarihinde Medeniyetler İttifakı Enstitüsü'ne gerçekleştirildi.
Medeniyetler Konferans Serisi 11 Claudio Monge'nin "Allah'ın Karşılama Yöntemi ile Farklılıklara Karşı Misafirperverlik" başlıklı konuşması ile 14 Kasım 2016 tarihinde Medeniyetler İttifakı Enstitüsü'ne gerçekleştirildi.
Medeniyetler Konferans Serisi 10 Qayyim Naoki Yamamato'nun "Kendini Yetiştirme Sanatı: Japon Ahlakı ve İslam Fıkıhı Arasında Karşılaştırmalı Çalışmalar" başlıklı konuşması ile 07Kasım 2016 tarihinde Medeniyetler İttifakı Enstitüsü'ne gerçekleştirildi.
Medeniyetler Konferans Serisi 9 Nazife Şişman'ın "Dijital Çağda Müslüman Kalmak" başlıklı konuşması ile 30 Kasım 2016 tarihinde Medeniyetler İttifakı Enstitüsü'nde gerçekleştirildi.
Medeniyetler Konferans Serisi 8 Kahire Üniversitesi Öğretim Görevlisi Heba Raouf Ezzat'ın "Beşeri Bilimlere Geri Dönüş" başlıklı konuşması ile 23 Kasım 2016 tarihinde Medeniyetler İttifakı Enstitüsü'nde gerçekleştirildi.
Medeniyetler Konferans Serisi 7 Ahmet Kaplan'ın "Datadan Bilgeliğe" başlıklı konuşması ile 16 Kasım 2016 tarihinde Medeniyetler İttifakı Enstitüsü'nde gerçekleştirildi.
Medeniyetler Konferans Serisi 6 -2 Enstitümüz Doktora Öğrencisi Mukerrem Miftah'ın "Din ve Medeniyet:İslam ve Batı Medeniyetlerinde Ortaya Çıkan Akımlar" başlıklı konuşması ile 9 Kasım 2016 tarihinde Medeniyetler İttifakı Enstitüsü'nde gerçekleştirildi.
Medeniyetler Konferans Serisi 6 Cambridge Üniversitesitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmed Paul Keeler'in "Modern Sanat ve İslam " başlıklı konuşması ile 9 Kasım 2016 tarihinde Medeniyetler İttifakı Enstitüsü'nde gerçekleştirildi.
Enstitümüz Öğrenci Konseyinin düzenlediği " Genç Akademisyenler Uluslararası Medeniyet Çalışmaları Konferansı" 5 -6 Kasım 2016 tarihlerinde Üniversitemiz Topkapı yerleşkesinde gerçekleştirildi.
Medeniyetler Konferans Serisi 5,Enstitümüzün Değişen Değerler ve Öncelikler: Portekiz ve Türkiye’deki Sanayicilerde Ekolojik Akıl Yürütme ve Karar Verme projesinin tanıtımile 2 Kasım 2016 tarihinde Medeniyetler İttifakı Enstitüsü'nde gerçekleştirildi.
Medeniyetler Konferans Serisi 4 Doç Dr. Abdurrahim Alkış'ın " AYNÜ’L-KUDÂT HEMEDÂNÎ’NİN (v. 1138 m.) DÜŞÜNCESİNDE AKIL-KALP EPİSTEMOLOJİSİ " başlıklı konuşması ile 26 Ekim 2016 tarihinde Medeniyetler İttifakı Enstitüsü'nde gerçekleştirildi.
Medeniyetler İttifakı İstanbul Konferansları " Yeni Dünya, Yeni Türkiye ve Medeniyetler İttifakı"
Medeniyetler Konferans Serisi 3 Asım İslam'ın " Fizikte konuşulamayanlar : İnsan Bilinci Gerçeği Anlamanın Anahtarı mıdır ? " başlıklı konuşması ile 19 Ekim 2016 tarihinde Medeniyetler İttifakı Enstitüsü'nde gerçekleştirildi.
Medeniyetler Konferans Serisi 2 Doç. Dr. Vehbi Baysan'ın " Ortadoğu'daki Son Gelişmeler ve Türkiye'nin Barışelçisi Olarak Rolü" başlıklı konuşması ile gerçekleştirildi.
MEDİT 2016- 2017 Akademik Yılı Açılış Dersi 5 Ekim 2016 tarihinde Üniversitemiz Topkapı Yerleşkesi Konferans salonunda gerçekleştirildi.
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü (MEDİT) Sanat Danışmanlığı tarafından düzenlenen “Medeniyet ve Mûsikî” atölyesi başlıyor.
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü (MEDİT) Sanat Danışmanlığı tarafından düzenlenen “Yenikapı Mevlevîhânesi’nde Meşk Programı” başlıyor.
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü ve Sürekli Eğitim Merkezi işbirliği ile Osnabrück Üniversitesi İslam İlahiyat Enstitüsü öğrencilerine yönelik hazırlanan Hızlandırılmış Arapça Eğitimi 31 Ağustos 2016 tarihinde sona erdi.
Medit Demokrasi ve Özgürlük için Ayakta
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Konferans Serisi'nin 21.si Enstitü Sekreterimiz Vahdettin IŞIK tarafından gerçekleştirildi.
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Konferans Serisi'nin 20.si Muharrem Varol'un katılımıyla gerçekleştirildi.
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Konferans Serisi'nin 19.su Caner Taslaman'ın katılımıyla gerçekleştirildi.
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Konferans Serisi'nin 18.si Abdallah Marauf'un katılımıyla gerçekleştirildi.
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Konferans Serisi'nin 17.si Mehmet Osman Gülyeşil'in katılımıyla gerçekleştirildi.
Enstitü Müdürümüz Prof.Dr. Recep Şentürk Haber Türk kanalında yayınlanan Yeni Bakışlar programının konuğu oldu.
Gambiya Yüksek Öğretim, Araştırma, Bilim ve Teknoloji Bakanı Aboubacar Senghore ve beraberindeki heyet Enstitümüzü ziyaret etti.
Enstitü Müdürümüz Prof.Dr. Recep Şentürk, İlim Yayma Cemiyetinin organize ettiği " Atik Valide Buluşmaları'nın" konuğu oldu.
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Konferans Serisi'nin 16.sı Karim Sadek'in katılımıyla gerçekleştirildi.
Sunumunu Enstitü Sekreterimiz Vahdettin Işık'ın yaptığı "Dergiler Üzerinden İslamcılık" semineri Medeniyet Vakfı seminer salonunda gerçekleşti.
Enstitü Müdürümüz Prof.Dr. Recep Şentürk A Haber Düşünce Atlası programına konuk oldu.
İsrail asıllı caz sanatçısı, aktivist ve yazar Gilad Atzmon, Medeniyetler İttifakı Enstitüsü (MEDİT) Konferans Serilerinin 15’incisinde “Kontrollü Muhalefet” hakkında konuştu.
Gilad Atzmon - Kontrollü Muhalefet Konferansı
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Konferans Serisi'nin 14.sü Enstitümüz öğretim üyesi Prof.Dr. Alparslan Açıkgenç'in katılımıyla gerçekleştirildi.
İstanbul Stratejik Düşünce ve Araştırma Merkezi üyeleri Enstitümüzü ziyaret etti.
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Konferans Serisi'nin 13.sü Erdem Ergin'in katılımıyla gerçekleştirildi.
İngiltere Londra merkezli NIDA Trust organizasyonuna üye olan 53 ortaöğretim ve lise müdürü Enstitümüzü Ziyaret Etti.
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Konferans Serisi'nin 12.si Prof. Dr. Murat Çizakça'nın katılımıyla gerçekleştirildi.
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Konferans Serisi'nin 11.si Tariq M. Quadir'in katılımıyla gerçekleştirildi.
Al Farabi Kazakistan Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Mutanov Galimkair Mutanovich ve beraberindeki heyet Enstitümüzü ziyaret etti.
Enstitü Müdürümüz Recep Şentürk'ün Sada Dergisi ile gerçekleştirdiği "İlim ve Varlık Üzerine" başlıklı röportajı.
G 20 Medeniyetler Zirvesi Konuşmalar
Enstitü Müdürümüz Prof.Dr.Recep Şentürk Bizim Radyo'da Bilge Kral Aliya İzzet Begoviç'in Medeniyet Tasavvuru hakkında ki görüşlerini paylaştı.
Enstitü Müdürümüz Prof.Dr.Recep Şentürk Galatasaray Üniversitesi Medeniyet Kulübü öğrencileri ile biraraya geldi.
Enstitü Sekreterimiz Vahdettin Işık,Eyüp Belediyesi'nin düzenlediği Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 79. yılı anma programına katıldı.
İslam Kültür ve Medeniyeti Dersi Çalışma Toplantısı Enstitümüz ev sahipliğinde 25 Aralık 2015 Cuma günü konferans salonumuzda yapıldı.
Enstitü Müdürümüz Prof.Dr. Recep Şentürk Bringham Young University Uluslararası Din ve Hukuk Eğitimleri Merkezi'nde " Açık Medeniyette Çeşitlililk Yönetimi" başlıklı konuşma gerçekleştirdi.
Klasik Türk müziğinin usta ismi Prof. Dr. Alâeddin Yavaşça, Medeniyetler İttifakı Enstitüsü ve Küçükçekmece Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen “Uluslararası Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca Sempozyumu"nda kişiliğii ve Türk müziğine katkılarıyla konuşuldu.
Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü, 20-21 Kasım 2015 tarihlerinde, "Özgürlükler Böler Mi Birleştirir Mi? Çokkültürlü Bir Dünyada İfade ve Din Özgürlüklerinin Sınırlarının Çizilmesi" başlıklı konferansa ev sahipliği yapacaktır
FSMVÜ Medeniyetler İttifakı Enstitüsü ve Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Alâeddin Yavaşca Sempozyumu, 14 Kasım Cumartesi günü gerçekleştirilecektir.
G 20 Medeniyetler Zirvesi Din, Uyum ve Sürdürülebilir Kalkınma
Üniversitemiz Medeniyetler İttifakı Enstitüsü ve Uluslararası Afrika Üniversitesi Afrika Araştırmaları Merkezi işbirliğiyle hazırlanan “I. Uluslararası Afrika - Türkiye İlişkileri Sempozyumu
Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Uluslararası İslâm Medeniyetinde Zaman Sempozyumu
Doç. Dr. Yalçın Çetinkaya tarafından gerçekleştirilecek olan “Medeniyet ve Mûsikî” seminer programında hem batı hem de Türk müziği anlatılıyor, eser örnekleri dinleniyor ve müzikler üzerinden medeniyet okuması yapılıyor.
5 Ekim 2016 tarihinde İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu - 19 Ekim 2016 tarihinde İstanbul Bilim Sanat Kültür ve Eğitim Derneği Yenikapı Mevlevihanesi'nde Sema Programı icra edeceklerdir.
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Yeni Öğrencileri ile Tanışma Toplantısı
Enstitü Müdürümüz Prof.Dr. Recep Şentürk IES Abroad programı kapsamında Türkiye'ye gelen Amerikalı öğrencilere "Açık Medeniyet ve İslam Medeniyetinin Geleceği" konulu bir söyleşi gerçekleştirildi.
Üniversitemiz Medeniyetler İttifakı Enstitüsü (MEDİT), Uluslararası İslam Düşünce Enstitüsü (IIIT), Kırklareli Üniversitesi ve Uluslararası Medeniyet Araştırmalar Vakfı’nın (MEDAR) gerçekleştirdiği yaz okulunun kapanış programı MEDİT’te yapıldı.
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü, Kırklareli Üniversitesi ve Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Vakfının gerçekleştirdiği yaz okulu devam ediyor.
“15 Nisan 2015 Çarşamba günü, saat 18.00'de NH 102'de 'Modernleşme-İslamlaşma' seminerine katılan Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Sekreteri Vahdettin Işık 'Türkiye'de Modernleşme ve İslamlaşma Gerilimi' başlığına binaen Türkiye'nin Modernleşme Serüv
Zeytinburnu Belediyesi'nin düzenlediği kültür - sanat etkinlikleri çerçevesinde, Romanya'dan gelen bir grup öğreci Enstitümüzü ziyaret etti.
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü ile Hartford Seminary arasında mütabakat imzalandı.
The MEDIT Students Research Group is a pioneer initiative to connect students to their peers and faculty at the Alliance of Civilizations Institute, to create an exchange of ideas and build a strong community of scholars.
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Sekreteri Vahdettin Işık'ın Proje Koordinatörlük görevini üstlendiği 'İslamcı Dergiler Sempozyumu' gerçekleştirildi.
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Yüksek Lisans öğrencilerimizden Kubilay Çakır, Boğaziçi Üniversitesi'nde 1-8 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen Avrupa Konseyi ile ortaklaşa düzenlenen Boğaziçi Avrupa Siyaset Okulu'ndan mezun oldu.
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Recep Şentürk 31 Ocak 2015 tarihinde Hayat Vakfı'nda "TIP Ve Fetva: Kanıta Dayalı Tıp ve Fıkıh İlişkisi" konu başlığı altında bir konferans verdi.
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü tarafından düzenlenip, M. Doğan Dikmen'in öncülüğünde her hafta perşembe günleri saat 18:30'da gerçekleşen 'Mevlevihane'de Meşk' programı büyük ilgi görüyor. Belirlenen 20 kişilik kontenjanın talebin fazla olması ile aşıldı
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü tarafından düzenlenen, M.Doğan Dikmen yönetiminde "Mevlevihane'de Meşk" programı başladı.
14. ve 15.yy nazariyatçı ve bestekâr-ı Abdülkâdîr Merâgî, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu iş birliğiyle “Bestekâr-ı Muhteşem” konseriyle yâd edildi.
Nazariyatçı ve bestekâr Abdülkâdir Merâgî, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu iş birliğiyle düzenlenen “Bestekâr-ı Muhteşem” konseriyle yâd edildi.
Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zaliha Kamaruddin ve ekibi Üniversitemizi ziyaret ettiler. Ziyarette Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zaliha Kamaruddin, Uluslararası Müslümanlar Birliği Enstitüsü Müdürü P
M.DOĞAN DİKMEN’in seslendireceği, “UNESCO Uluslararası Merâgî Yılı” dolayısıyla FSMVÜ Medeniyetler İttifakı Enstitüsü, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu işbirliği ile büyük bestekâr ve nazariyatçı Abdülkâdir Merâgî’nin eserlerinden oluşan bir konser düzenle
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Sanat Danışmanlığı tarafından düzenlenen "Medeniyet ve Mûsikî" atölye çalışmaları başlıyor. Atölye çalışmalarında hem Osmanlı hem de Batı müziği, tarihsel süreç ile birlikte medeniyet perspektifinden ele alınarak incelenece
Her Perşembe akşamı saat 18:00'da yapılacak olan Geleneksel ve Notasız Musiki Eğitimi'ne imtihanla öğrenci alınacaktır. Medeniyetler İttifakı Enstitüsü'nde gerçekleştirilecek olan programa 22 Ocak tarihine kadar başvuru yapılması gerekmektedir.
Mehmed Akif Ersoy'un mealini ilim dünyasına kazandıran Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Recep Şentürk, Yusuf Sami Kamadan ile Mehmed Akif; şahsiyeti, üslubu, sanatı ve özellikle meali ile, yayınlanma
TRT Arapça'nın Medeniyetler İttifakı Topkapı Yerleşkesi'nde yapmış olduğu programda konuşan Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Recep Şentürk önemli konulara değindi.
Mehmed Âkif Ersoy’un mealini ilim dünyasına kazandıran Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Recep Şentürk, TRT Türk'te yayınlanan Devrialem isimli programda Mehmed Âkif; şahsiyeti, üslûbu, sanatı ve özel
7 yıldır hukuk çalışmaları yapan Genç Hukukçular Hukuk Okumaları Grubu’nun her hafta Salı günleri yaptıkları derslerin bu haftaki gündemi “İslâm’da Yönetim ve Siyaset” başlığıydı. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Müdü
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Recep Şentürk 23 Aralık Salı günü "İslam'ın Zahiri ve Batıni Boyutları: Tasavvuf ve Fıkıh" konulu bir seminer verdi.
Genç Hareket’in üniversiteli öğrencilere yönelik Cuma akşamları gerçekleştirdiği Bahariye Buluşmaları Programı’nın bu haftaki konuğu Vahdettin Işık hocamızdı.
Mevlâna Celaleddin-i Rumi’yi 741. Vuslat Yıl Dönümünde “Ateş-i Mevlana Paneli”yle andık.
İslam Dünyası İletişim Kulübü’nün düzenlediği “İslam’da ve Modern Hukukta İnsan Hakları” konferansı 12 Aralık Cuma günü Topkapı Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi.
İstanbul Erdemli Yöneticiler Akademisi’nin düzenlediği ‘‘Akademi Sohbetleri’’ Ali Emiri Kültür Merkezinde düzenlenen konferansla gerçekleştirildi.
"Medeniyetler İttifakı Konferansları" serisinin 4. programı, Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut tarafından verilen, “Ottoman Economic Thought: A Comparison with Capitalist Thought” başlıklı konferansla tamamlandı. 9 Aralık tarihin
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Müdürü Recep Şentürk 3 Aralık Çarşamba günü saat 19.00'da İlim Yayma Cemiyeti Hacı Muharrem Öğrenci Yurdu Konferans Salonunda bir konferans verdi.
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü'nün Uluslararası Malezya İslam Üniversitesi ile birlikte düzenlediği “Leadership in the Islamic World” (İslam Dünyasında Liderlik) Paneli 1,2 Aralık tarihlerinde Medeniyetler İttifakı Enstitüsü konferans salonunda gerçekleş
Uluslararası Selangor İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halim Bin Tamuri, Yöneticisi Khairul Anaur Bin Ahmad ve beraberindeki bir heyet ile 3 Aralık Çarşamba günü ziyarette bulundular.
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü'nün Zeytinburnu Belediyesi, Zeytinburnu Kaymakamlığı ve Uluslararası Enderun Bilim ve Çocuk Derneği'nin ortaklığında yürütülen Enderun 'Enderun Çocuk Üniversitesi Projesi' hayata geçir
Medeniyetler ve medeniyetler arası ilişkiye yönelik giderek büyüyen bir ilginin farkındalığına katkıda bulunmak amacı ile düzenlenen Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Konferansları devam ediyor.
Medeniyetler İttifakı alanında Türkiye'de açılmış olan ilk ve tek program olma özelliğini taşıyan Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı'nın ilk doktora yeterlilik sınavı 26 Kasım tarihinde yapıldı.
Doktora Yeterlilik Sınavı Yapıldı
Etik ve Ahlaki Muhakeme” başlıklı çalıştay 10-11 Mayıs 2104 tarihleri arasında enstitümüzde gerçekleştirildi.
İlki geçtiğimiz yıl dünyanın sayılı arkeolog ve medeniyet tarihçilerinin katılımıyla Guatemala'da yapılan ‘Uluslararası Medeniyetler Diyaloğu Sempozyumu’ National Geographic öncülüğünde, Medeniyet Araştırmaları Merkezi'nin (MEDAM) ev sahipliğinde ve Meden
Öğrencimiz Fadi Zatari 1-2 Nisan 2014 tarihleri arasında Ürdün Princes Sumaya Üniversitesinde Humbolt Kolej Vakfı tarafından organize edilmiş olan "Building International Networks for Enhancement of Research in Jordan" başlıklı konferansa katılmış olup "F
Türk musikisinin yaşayan efsanesi Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça adına Küçükçekmece Belediyesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü işbirliğiyle anlamlı bir etkinlik düzenlendi.
Birleşmiş Milletler (BM) Medeniyetler İttifak ile Medeniyetler İttifakı Enstitümüz arasında gerçekleşen işbirliği protokolü imza töreni, Topkapı Yerleşkemizde 03.02.2014 tarihinde gerçekleştirildi
Öğrencimiz Mr. Nassef Manabilang Adiong, medeniyet konusunda “Medeniyetlerin Geçmişi, Bugünü ve Geleceği” başlığıyla düzenlenen ilk uluslararası kongre olan ve 17-19 Ocak 2014 tarihleri arasında İstanbul Wyndham Kalamış Marina Otel’de düzenlenen kongreye
Üniversitemiz Medeniyetler İttifakı Enstitüsü ile Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü arasında bilimsel ve akademik alanlarda işbirliğini geliştirmek, öğrenci ve akademik personel değişimi ile Konya ve İstanbul arasındaki akademik bütünleş
Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından Kayseri Erciyes Üniversitesi ev sahipliğinde, Erciyes Üniversitesi Genkök Genom ve Kök Hücre Merkezi’nde, 30’dan fazla kurumdan, 90’ın üzerinde katılımcıyla 27-28 Aralık tarihlerinde Ulusal Kök Hücre Politikala
Üniversitemiz, Medeniyetler İttifakı Enstitüsü ve Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm tarafından ''Afrika'da Osmanlı Mirası’’ başlıklı bir konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak Cibuti Eski Cumhurbaşkanı Ali Arif Burhan davet edildi
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ile Bağcılar Belediyesi ve İstanbul Araştırma ve Eğitim Vakfı (İSAR) tarafından ortaklaşa düzenlenen 17 ülkeden 41 konuşmacının sunum yaptığı “Uluslararası İbn Haldun Sempozyumu” başarıyla tamamlandı.
İran’ In Güneyinde Yer Alan Sünni Yüksek Enstitüsünden Enstitümüze Ziyaret
Üniversitemiz Medeniyetler İttifakı Enstitüsü ve Japonya Tokyo’ da bulunan Doshisha Üniversitesi arasında protokol imzalandı.
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü olarak eğitim öğretime ilk defa başladığımız 2011-2012 akademik yılı süresince yüksek lisans öğrencileri eğitimleri sonucunda meyvelerini vermeye başladılar.
Medeniyetler İttifakı’nın Vizyonu Konferansı Yapıldı.
Psikiyatr Dr. Mustafa Merter, Medeniyetler İttifakı Enstitüsü'nde "Benötesi Psikolojisi" başlığı altında nefs psikolojisi, 900 katlı insan gibi meseleleri içeren bir konuşma gerçekleştirdi.
Üniversitemiz Medeniyetler İttifakı Enstitüsü ile Başakşehir Belediyesi işbirliğinde düzenlenen; “Direnen Meal Mehmet Akif Meâli Uluslararası Sempozyumu”, 06 Nisan 2013 tarihinde Başakşehir Çınar Kongre Merkezinde yapılan açılış programının ardından 07 Ni
Osmanlı Siyaset Düşüncesi ve Çok Kökenli Bir Toplumun Uluslararası İlişkiler Yoluyla Güvenlik İçinde Yönetimi Üniversitemiz Medeniyetler İttifakı Enstitüsü, 20.03.2013 tarihinde Doshisha Üniversitesiyle ortaklaşa düzenlenen “Osmanlı Siyaset Düşüncesi ve Ç
Farklı Medeniyetlere Mensup Hukukçular Arasında Diyalog Formu Oluşturma Hazırlık Toplantısı, 28-29 Ocak 2013 tarihlerinde Üniversitemiz Medeniyetler İttifakı Enstitüsü ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya, Dünya Müslüman Avukatlar Birliği Genel Se
Mısırlı Gazeteci- Yazar Fehmi Hüveydi, Medeniyetler İttifakı Enstitümüzü 10 Ocak 2013 Perşembe günü saat: 15.00’de ziyaret etti. Fehmi Hüveydi, Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Komitesi Başkanı ve Mütevelli Heyet Üyemiz Prof. Dr. Bekir Karlığa, Mütev
Washington University in St. Louis öğrencileri Doç. Dr. Hayrettin Yücesoy önderliğinde, 04.01.2013 Cuman günü saat: 14.30’da Üniversitemiz Medeniyetler İttifakı Enstitüsünü ziyaret ettiler. Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Recep Şentürk,
Üniversitemiz Medeniyetler İttifakı Enstitüsü ile İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü tarafından ortaklaşa düzenlenen "Osmanlı-Orta Doğu İlişkileri Paneli" Prof. Dr. Recep Şentürk'ün Yöneticiliğinde ve Prof. Dr. Ali Arslan, Prof. Dr. M.
Üniversitemiz Edebiyat Fakültesi, Medeniyetler İttifakı Enstitüsü ve Söz Eylem Platformu işbirliğiyle düzenlenen "76. Vefat Yıldönümünde Geçmişten Geleceğe Mehmet Akif Ersoy Paneli" Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman’ın Yöneticiliğinde ve Prof. Dr. Fatih And
Üniversitemiz Medeniyetler İttifakı Enstitüsü tarafından düzenlenen "Şeb-i Arûs Geçmişten Geleceğe Mevlana Paneli" Prof. Dr. Recep Şentürk'ün Oturum Başkanlığında, Prof. Dr. M. Fatih Andı, Prof. Dr. Saadettin Ökten, Dr. Semih Ceylan, Hilmi Yavuz'un katılı
Üniversitemiz Medeniyetler İttifakı Enstitüsü tarafından düzenlenen, Şehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı ve Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferhat Kentel'in konuşmacı olarak katıldığı "Medeniyet, Modernizm ve Gündelik Yaşam Semineri" 18 Aralık 2012 Salı g
2012 yılının UNESCO tarafından “Itrî Yılı” ilan edilmesi kapsamında; UNESCO himayesinde, Üniversitemiz Medeniyetler İttifakı Enstitüsü (MEDİT), Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yunus Emre Enstitüs
Üniversitemiz Medeniyetler İttifakı Enstitüsü tarafından organize edilen, “Uluslararası Itrî Sempozyumu” Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı yüksek himâyelerinde, 23-24 Kasım 2012 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi ve Topkapı Yerleşkemizde yapıldı.
2012 - 2013 Akademik Yılı Doktora başvuru ve kayıt şartları.
2012 - 2013 Akademik Yılı Yüksek Lisans başvuru ve kayıt şartları.
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü’nün (MEDİT) aylık konferanslarının ilki Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü ve Medeniyet Araştırmaları Yüksek Lisans programımızın hocalarından Prof. Dr. Alparslan Açıkgenç tarafından verilen ‘‘Meden
UNESCO 2012 “Uluslararası Itrî Yılı” açılışı, ölümünün 300. yıl dönümünde 27 Ocak 2012 Tarihinde, Itrî’nin yetiştiği mekânda, FSM Vakıf Üniversitesi Yenikapı Mevlevîhânesi’nde gerçekleştirildi.
Başbakan Başmüşaviri, Medeniyetler İttifakı Eşgüdüm Komitesi Başkanı ve Mütevelli Heyeti Üyemiz Prof. Dr. Bekir KARLIĞA, 15 Şubat 2012 tarihinde, saat:14.00’te Yenikapı Mevlevihanesi Yerleşkesi Konferans Salonunda “Küresel Barış Girişimi Olarak Medeniyetl
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü (MEDİT), İstanbul Araştırma ve Eğitim Vakfı (İSAR) ile ortak düzenlediği konferans çerçevesinde İslam ve Hinduizm çalışmalarının önemli uzmanlarından Duke Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bruce Lawrence’ı misafir etti.
Makedonya Cumhurbaşkanı Dr. Gjorge İvanov 10.04.2012 tarihinde Medeniyetler İttifakı Enstitüsü’nü züyaret etti. Dr. Gjorge İvanov, Mütevelli Heyet Başkanımız Prof. Dr. Hikmet Özdemir, Mütevelli Heyet Üyemiz Prof. Dr. Bekir Karlığa, Enstitüsü Müdürümüz Pro
MEDİT yüksek lisans öğrencilerinin tez yazım sürecine dair bilgilerini artırmayı amaçlayan Tez Atölyesi kapsamında 11 Nisan 2012 tarihindeki misafirimiz, üniversitemizin Türk Dili ve Edebiyatı öğretim üyesi Prof. Dr. Fikret Turan idi
Kâtip Çelebi'nin, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) tarafından yayınlanan eseri ''Süllemü'l-Vusul ila Tabakati'l-Fuhul'' 17.05.2012 tarihinde Üniversitemiz Medeniyetler İttifakı Enstitüsü'nün ev sahipl
Medeniyet Araştırmaları Yüksek Lisans Programı Sınav Sonuçları
Medeniyet Araştırmaları Doktora Programı Sınav Sonuçları
Deadline for applications for graduate program is extended to 03 September 2012
MEDİT mensupları, İstanbul’da 31 Mayıs- 1 Haziran 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen Medeniyetler İttifakı İştirakçiler Forumu’na katıldılar.
Üniversitemiz Medeniyetler İttifakı Enstitüsü tarafından 12 Ekim 2012 tarihinde 15.00-19.00 saatleri arasında Topkapı Yerleşkemizde Medeniyet Araştırmaları Anabilim Dalı Yüksek Lisans ve Doktora Programlarının, 2012 – 2013 Akademik Yılı Açılış Töreni Mede
“Improving Schools Insight about education, including religious-secular curricula, from around the World” Paneli Yapıldı.
M. Akif’in Kur’an Meali Üniversitemiz Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Recep Şentürk tarafından yayınlanarak gün yüzüne çıkarılmış oldu.
Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve 10 ay süreyle devam eden “Bir Sivil Toplum Projesi: Kültürlerarası Diyalog Müzeleri Bileşeni Müze Profesyonelleri Çok Taraflı Eğitim Projesinin (Muse-Train)” kapanış programının ilk oturumu 05.09.2012 tari
Bu yıl Rıhla Yaz Okulu programını üniversitemiz Topkapı Yerleşkesinde gerçekleştiren Zeytune Enstitüsü ile eğitim işbirliği protokolü yapıldı.
Üniversitemiz yerleşkelerinden birisi olan Yenikapı Mevlevihane’sinde iki yıldır Perşembe akşamları Cumhur Müezzinliği ile Enderun Teravihleri kılınmaktadır. bu yıl ilk Enderun teravihi, 26 Temmuz 2012 perşembe akşamı gerçekleştirilmiş oldu. Bu programa d
Kâtip Çelebi'nin, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) tarafından yayınlanan eseri ''Süllemü'l-Vusul ila Tabakati'l-Fuhul'' 17.05.2012 tarihinde Üniversitemiz Medeniyetler İttifakı Enstitüsü'nün ev sahipl
Dünya çapında bilim tarih profesörü Sayın Prof. Dr. Fuat Sezgin hocamız üniversitemizi ziyaret etti.
“Sırrın Sırrı” Sultan Veled Uluslararası Sempozyumunun ilk ayağı 09.12.2011 tarihinde Medeniyetler İttifakı Enstitümüzde Beyoğlu Belediyesi Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Türk Kadınları Kültür Derneği (TÜRKKAD) İstanbul Şubesi Başkanı Cemâlnur Sargut’un
Mütevelli Heyet Başkanımız, Katar'da düzenlenen, Medeniyetler İttifakı ”Doha Forumu”na davetli olarak katıldı.
“Süleymaniye Kütüphanesi: Medeniyetimizin Bilgi Hazinesi” Konferansı, Süleymaniye Kütüphanesi Müdürü Sn. Emir EŞ'in sunumuyla 21 Aralık 2011 Çarşamba Saat:17.00-18.00 arası Yenikapı Mevlevihanesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü ile Zeytinburnu Belediyesi’ninişbirliğiyle düzenlenen, ‘Vefatının 75. Yılında Mehmet Akif Ersoy Uluslararası Sempozyumu’ kitaplaştı.
UNESCO 2012 “Uluslararası Itrî Yılı” açılışı, ölümünün 300. yıl dönümünde 27 Ocak 2012 Tarihinde, Itrî’nin yetiştiği mekânda, FSM Vakıf Üniversitesi Yenikapı Mevlevîhânesi’nde gerçekleştirildi.
“Medya ve İletişim Etkisinde Şekillenen Dünyada Yeni YaklaşımlarPaneli” 14.02.2012 Salı Günü Saat:15.30’da Yenikapı Mevlevihanesi Yerleşkemizde gerçekleştirildi.
Başbakan Başmüşaviri, Medeniyetler İttifakı Eşgüdüm Komitesi Başkanı ve Mütevelli Heyeti Üyemiz Prof.Dr. Bekir KARLIĞA, 15 Şubat 2012 tarihinde, saat:14.00’te Yenikapı Mevlevihanesi Yerleşkesi Konferans Salonunda “Küresel Barış Girişimi Olarak Medeniyetle
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve Üniversitemize bağlı Medeniyetler İttifakı Enstitüsü’nün açılışı 27 Kasım 2010 tarihinde Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın ve eşleri Sayın Emine ERDOĞAN, Katar Emiresi Sayın ŞehzaMozaBint Nasır, Devlet Ba
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere ülkemize gelen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon 7 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ ile Üniversitemize bağlı Medeniyetler İttifakı Enstitüsü’nü ziyaret etti.
Makedonya Cumhurbaşkanı Dr. Gjorge İvanov 10.04.2012 tarihinde, Üniversitemizin enstitülerinin bulunduğu Yenikapı Mevlevihanesi Yerleşkesine inceleme ziyareti gerçekleştirdi.
Üniversitemiz Medeniyetler İttifakı Enstitüsü tarafından 19.04.2012 tarihinde Saat: 17.00’de Yenikapı Mevlevihanesi Yerleşkesi Konferans Salonunda “Pertevniyal Valide Sultan- Hayra Adanmış Bir Ömür Konferansı” gerçekleştirildi.
"12-13 Mart tarihlerinde Üniversitemiz Medeniyetler İttifakı Enstitüsü ve Zeytinburnu Belediyesi işbirliği ile "Uluslararası Mehmet Akif Sempozyumu" düzenlenmiştir."
DURHAM ISLAMIC FINANCE AUTUMN SCHOOL 2011
Medeniyetler İttifakı Enstitüsünde 11. 10. 2011 tarihinde gerçekleştirilen “Çevre ve İslam” konulu konferansa, Ürdün Klasik ve Modern Standart Arapça Enstitüsü’nden Dr. Ahmad Snober konuşmacı olarak katıldı. Konferansın ardından Dr. Ahmad Snober’e, FSM
Medeniyetler İttifakı Enstitüsü tarafından 04.01.2012 Tarihinde gerçekleştirilen Arap Baharı Çelişkileri: Özgürlük ve Kökleşmişlikler (The Dilemmas of Arab Springs: Freedom and Rootedness) Konferansına, Libya'nın Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi Dr.
07.03.2012 Çarşamba günü, saat 18.30’da Medeniyetler İttifakı Enstitümüz tarafından Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine Yenikapı Mevlevihanesi Konferans Salonunda 1992 yapımı “Malcolm X” filminin gösterimi gerçekleştirildi.