Haber - Etkinlik Arşivi
Tasavvuf ve Fıkıh: İslam'ın İç ve Dış Boyutları

Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Recep Şentürk 23 Aralık Salı günü "İslam'ın Zahiri ve Batıni Boyutları: Tasavvuf ve Fıkıh" konulu bir seminer verdi. Medeniyetler İttifakı Enstitüsü'nde gerçekleştirilen programda Prof. Dr. Recep Şentürk konuşmasına insan oğlunun doğası üzerine çeşitli teorileri izah ederek başladı. Ona göre “akıl ve kalp arasındaki çatışma” ifadesi İslam medeniyetine göre anlamsız olup, aslında kalp; aklın kaynağı olup ancak kişinin kendisi ile (yani nefis ile) çatışma halindedir.


İslam’ın insan doğası üzerine yapılan bu açıklamanın ardından Prof. Dr. Recep Şentürk bu görüşün temel dayanak noktasını teşkil eden Fıkıh ile insan davranışlarının belirleyici olan niyetler üzerindeki ilişkiye değindi.  


Bunun ardından Fıkıh’ın dört aşaması üzerinde duran Prof. Dr. Recep Şentürk, ilk olarak İslam teolojisi ve esaslarını kapsayan Fıkhu’l Ekber, ardından İslam ilim metodolojisi olarak Usulu Fıkıh, ardından insan davranışlarının zahiri kısmıyla ilgilenen Fıkhu’z zahir (ya da hükümler), son olarak ise tasavvuf ilminden bahsetti. Bu ilim ilk üç aşamaya nazaran daha derin olmakla birlikte insanın iç dünyası ile ilgilenmektedir şeklinde konuşan Prof. Dr. Recep Şentürk'ün konuşması bittikten sonra programa soru - cevap bölümü ile devam edildi. 


Programa çok sayıda Medeniyetler İttifakı Enstitüsü öğrencisinin yanında Enstitü Sekreteri Vahdettin Işık, Yrd. Doç. Dr. Nagihan Haliloğlu, Yrd. Doç. Dr. Önder Küçükural, Öğretim Görevlisi Ercüment Asil de katıldı. 

 


 • https://medit.fsm.edu.tr/resimler/upload/Tasawwuf-and-Fiqh-Internal-and-External-Dimensions-of-Islam-2241214.jpg
  Tasawwuf and Fiqh: Internal and External Dimensions of Islam
 • https://medit.fsm.edu.tr/resimler/upload/Tasawwuf-and-Fiqh-Internal-and-External-Dimensions-of-Islam-3241214.jpg
  Tasawwuf and Fiqh: Internal and External Dimensions of Islam
 • https://medit.fsm.edu.tr/resimler/upload/Tasawwuf-and-Fiqh-Internal-and-External-Dimensions-of-Islam-4241214.jpg
  Tasawwuf and Fiqh: Internal and External Dimensions of Islam
 • https://medit.fsm.edu.tr/resimler/upload/Tasawwuf-and-Fiqh-Internal-and-External-Dimensions-of-Islam-5241214.jpg
  Tasawwuf and Fiqh: Internal and External Dimensions of Islam