Haber - Etkinlik Arşivi
Uluslararası Medeniyetler Diyaloğu Sempozyumu Gerçekleştirildi

İlki geçtiğimiz yıl dünyanın sayılı arkeolog ve medeniyet tarihçilerinin katılımıyla Guatemala'da yapılan ‘Uluslararası Medeniyetler Diyaloğu Sempozyumu’ National Geographic öncülüğünde, Medeniyet Araştırmaları Merkezi'nin (MEDAM) ev sahipliğinde ve Medeniyetler İttifakı Enstitüsü, Bahçeşehir Üniversitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bilkent Üniversitesi ve Türk Tarih Kurumu'nun işbirliğiyle Türkiye’de gerçekleştirildi. Proje kapsamında yurt içi ve yurt dışından 50’ye yakın arkeolog, antropolog, sosyolog ve tarihçi sırasıyla İstanbul, Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep ve Ankara’da çeşitli etkinliklere katıldı.

Dünyanın önemli arkeolog tarihçilerini buluşturan sempozyumun İstanbul’daki açılış konuşmalarını Harbiye Cemal Reşit Rey Konser Salonunda, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Şenay Yalçın, Başbakan Başmüşaviri, Birleşmiş Milletler (BM) Medeniyetler İttifakı Eşgüdüm Kurulu Başkanı ve MEDAM Kurucu Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa ve National Geographic Başkan Yardımcısı Terry Garcia gerçekleştirdi. Açılış konuşmalarının ardından Türkiye ve dünyanın önemli tarihçi, akademisyen ve arkeologlarının katılımıyla ‘Medeniyetin Anlamı (Arkeoloji, Din, Felsefe)’, ‘Medeniyetlerin Başlangıcı’ ve ‘Şehirler ve Medeniyet’ başlıklı oturumlar düzenlendi.

Ertesi gün Adıyaman’a hareket eden heyet, burada UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan, 2 bin 150 metre yükseğinde ve devasa heykellerin bulunduğu Nemrut Dağı'nı gezdi. Grup, daha sonra Kâhta Çayı üzerinde Roma İmparatoru Septimius Severus tarafından 193-211 yıllarında yaptırılan Cendere Köprüsü’nü gezdi.

Adıyaman’ın ardından Şanlıurfa’ya geçen heyet burada dünyanın en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen Göbeklitepe'ye geçerek kazı Başkanı Prof. Dr. Klaus Schmidt'ten bilgi aldı. Şanlıurfa Nevali Otel’de ‘Medeniyet Sosyolojisi’ başlıklı bir konuşma gerçekleştiren enstitü müdürümüz Prof. Dr. Recep Şentürk konuşmasında günümüzde medeniyetler arası ilişkilerin yapısal bir değişime uğradığını, tarih boyunca asırlardır kendi sınırları içinde yaşayan medeniyetlerin artık gelişen iletişim ve ulaşım teknolojisi sayesinde tüm dünyada iç içe geçtiğini belirtip, böylece kapalı medeniyet olgusunun yerini zorunlu olarak açık medeniyete bıraktığını belirtmiştir. Artık hiçbir medeniyetin kapılarını diğer medeniyetlere kapatamayacağını ileri süren Recep Şentürk; ancak insanlığın böyle bir gelişmeye fikri, siyasi, hukuki ve ahlaki açıdan hazırlıksız yakalandığını, medeniyetsel çoğulculukla nasıl baş edileceğinin bilinmediğini vurgulamıştır. Bu noktada İslam medeniyetinin, içinden geçtiğimiz kritik tarihi dönemeçte bu sorununun çözümünde insanlığa katkısının olabileceğine dikkat çeken Recep Şentürk günümüzde İbn Haldun’un düşüncelerine önemli ölçüde ihtiyacımız olduğunu belirtmiştir.

Şanlıurfa'daki etkinliklerin ardından Nizip'e gelen katılımcılar, burada Zeugma Antik Kenti'ni gezerek, Zeugma'da çıkan eserler ve kentin tarihi hakkında Kazı Başkanı Kutalmış Görkay'dan bilgi aldılar. Grup daha sonra, tekne ile Rumkale'yi gezdi. Zeugma Antik Kenti Müzesi’ne geçen katılımcılar burada ‘Maya Yazılarının Kökeni’, ‘Mısır Yazılarının Kökeni’, ‘Çin Yazılarının Kökeni’, ‘Helenistik Kültürün Ortaya Çıkışı: Mısır Ve Mezopotamya Unsurları’ başlıklı konuşmaların yapıldığı konferansa katıldılar. Gaziantep’teki programın sonunda katılımcılar tarihi tahmis kahvesi eşliğinde tarihi kenti gezdiler.

Buradaki programın ardından Ankara’ya geçen katılımcılar burada İbrahim Kalın’ın oturum başkanlığını yaptığı ‘Medeniyetler Arası Diyaloğun Metaforu Olarak Anadolu’, ‘Tarihten Günümüze Birlikte Yaşama Kültürü: Antakya Örneği’, ‘İstanbul’un İskanı ve 6. kez Yenilenmesi’, ‘1001 İcat: İslam’ın Modern Uygarlığa Katkıları’ başlıklı konuşmaların yapıldı konferansa katıldılar.  Ardından Hacı Bayram Veli, Ankara Kalesi ve Anadolu Medeniyetleri Müzesine bir ziyaret gerçekleştirdiler.

Ankara’daki programın ardından etkinlik İstanbul’da yapılan basın toplantısıyla sona erdi.  • https://medit.fsm.edu.tr/resimler/upload/Uluslararasi-Medeniyetler-Diyalogu-Sempozyumu-Gerceklestirildi-2150514.jpg
    Uluslararası Medeniyetler Diyaloğu Sempozyumu Gerçekleştirildi