Haber - Etkinlik Arşivi
Medeniyetler İstanbul'da Bir Araya Geldi

 

16 Kasım 2015

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü (MEDİT) ve G20 iş birliğinde gerçekleştirilen “G20 Medeniyetler Zirvesi” İstanbul’da başladı.

G20 Zirvesi’nin diğer ayağı olan Medeniyetler Zirvesi, Türkiye’deki tek katılımcı kurum olan üniversitemizin desteğiyle, “Din, Toplumsal Uyum ve Sürdürülebilir Kalkınma” alt başlığıyla 16-18 Kasım 2015 tarihlerinde İstanbul Barcelo Eresin Otel’de yapılıyor.

“Tek Kimlik Vurgusu Ayrıştırıyor”

Moderatörlüğünü Rotterdam Erasmus Üniversitesi Uluslararası Kamu Hukuku Bölümü'nden Doçent Jeroen Temperman'ın yaptığı zirvenin ilk oturumunda, Medeniyetler İttifakı Enstitüsü’nden Linda Hyökki, Sarosh Arif ve Fadi Zatari; “Eşitlik, Kapsayıcılık ve Ayrım Gözetmemek” başlığında bildirilerini sundu.

Bir ulusun içinde birlikte var olabilme çerçevesinde “öteki” kavramını inceleyen Linda Hyökki, Avrupa’da Müslümanların dinlerinden ibaret görüldüğünü, tek kimlik vurgusunun ayrışmalara yol açtığını ve “öteki” kavramını ortaya çıkardığını vurguladı.

Fadi Zatari, bireysel ve kolektif düzeyde birlikte yaşamayı nasıl başarabilecekleri üzerinde çalıştığını aktardı. Klasik İslâmi ve Batı düşünürlerinin teorilerini inceleyen Zatari, insanların bir araya gelmesiyle tüm medeniyetlerin bir arada yaşamalarının mümkün olduğunu ifade etti.

Günün ikinci oturumunda, dünyanın çeşitli üniversitelerinden gelen akademisyenler din, insan hakları ve kalkınmayı tartıştı.

Şentürk: “Açık Medeniyet Toplumundayız”

Zirveye ilişkin görüşüne başvurduğumuz Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Recep Şentürk, zirveye 40’dan fazla ülkeden katılım olduğunu aktararak, “Artık homojen bir toplum kalmadı. Her ülke içerisinde farklı uluslardan insanlar yaşıyor, her ülke birbirinde olup bitenden haberdar. Bu iç içe geçmişlik “açık medeniyet”i ortaya çıkarıyor. Günümüzde dünya tek bir köy haline geldi. Mahalli de olsa sorunlarımızı küresel bir perspektifte ve diğer medeniyetlerle iş birliği halinde çözmek mecburiyetindeyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Huzur ve Barış için Gerekli Olan, “Samimiyet”

Zirve resepsiyonunda konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman, dış ilişkilerde menfaat duygusunun önde olduğu bir dünyada tüm insanların huzur içinde yaşamalarının mümkün olmayacağını insanlık tarihinin gösterdiğini ifade etti. G20 Zirvesi’nin kapanış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasındaki “samimiyet” vurgusundan etkilendiğini dile getiren Duman, “Menfaat ile ‘samimiyet’ nasıl bir araya getirilecek bilemiyorum. Umuyorum ki katılımcı ülkeler bu çağrıya ‘samimiyet’ ile cevap veriler.” diye konuştu.

G20 toplantısına Medeniyetler Zirvesi’nin bilimsel bir katkı sunduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Duman, “Hoşgörü içinde herkesin kendi kültürel değerini benimseyip inancını yaşayabildiği bir dünya arzu ediyoruz. Üniversite ve Medeniyetler İttifakı Enstitüsü olarak buna küçük de olsa bir katkı sağlayabilmişsek kendimizi mutlu sayarız. En azından bu 20 ülke, dilerim ateş kendisini yakmadan tedbir almada daha samimi davranırlar, bu toplantılar da hem kendi toplumlarının hem diğer toplumların ekonomik ve kültürel hayatlarını barış ve huzur içinde, terör ve zulüm korkusu yaşamadan sürdürmelerine vesile olur.” dedi.

Resepsiyonda konuşan isimlerden İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran ve Fransa Metropoliti Evrensel Patrikhane Piskoposu Metropolit Emmanuel, inanç özgürlüğü üzerinde durdu. Hoşgörülü toplumlara ihtiyaç olduğunu dile getiren din adamları, terör olaylarına da değinerek tüm toplumların teröre ortak tavır sergilemeleri gerektiğinin altını çizdi.

18 Kasım’da sonlanacak Zirve’de Türkiye ve dünyanın birçok yerinden bilim insanları, hukukçular, siyasi liderler ve kanaat önderleri; din, uyum ve sürdürülebilir kalkınma ekseninde, çeşitli inanç geleneklerini, felsefelerini, medeniyetler arası diyalog, dinin insan hakları ve kalkınmaya etkileri, İslâmi finans ve kalkınma teorileri gibi birçok başlığı konuşacak.

 


 • https://medit.fsm.edu.tr/resimler/upload/12015-11-24-04-41-07pm.JPG
  Medeniyetler İstanbul’da Bir Araya Geldi
 • https://medit.fsm.edu.tr/resimler/upload/22015-11-24-04-41-13pm.JPG
  Medeniyetler İstanbul’da Bir Araya Geldi
 • https://medit.fsm.edu.tr/resimler/upload/32015-11-24-04-41-18pm.JPG
  Medeniyetler İstanbul’da Bir Araya Geldi
 • https://medit.fsm.edu.tr/resimler/upload/42015-11-24-04-41-26pm.JPG
  Medeniyetler İstanbul’da Bir Araya Geldi
 • https://medit.fsm.edu.tr/resimler/upload/52015-11-24-04-41-33pm.JPG
  Medeniyetler İstanbul’da Bir Araya Geldi
 • https://medit.fsm.edu.tr/resimler/upload/62015-11-24-04-41-39pm.JPG
  Medeniyetler İstanbul’da Bir Araya Geldi
 • https://medit.fsm.edu.tr/resimler/upload/72015-11-24-04-41-45pm.JPG
  Başbakan Başmüşaviri, Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Komitesi Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa
 • https://medit.fsm.edu.tr/resimler/upload/82015-11-24-04-41-51pm.JPG
  Medeniyetler İstanbul’da Bir Araya Geldi
 • https://medit.fsm.edu.tr/resimler/upload/92015-11-24-04-41-56pm.2015-11-24-04-41-56pm.JPG
  Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman
 • https://medit.fsm.edu.tr/resimler/upload/102015-11-24-04-42-02pm.JPG
  Medeniyetler İstanbul’da Bir Araya Geldi