Duyuru Arşivi
Hâfız Bestekârlar Belgeseli
FSMVÜ MEDİT Sanat Danışmanlığı tarafından gerçekleştirilen ve danışmanlıklarını Yard. Doç. Dr. Nuri Özcan ve Doç. Dr. Yalçın Çetinkaya’nın yaptığı, metinlerini Nuran Ürkmez’in yazdığı “Hâfız Bestekârlar” belgeseli, Diyanet TV kanalında Pazar geceleri saat 21:00’de band yayın olarak yayınlanmaya başladı.

Hâfız Bestekârlar belgeseli, mûsikîmize hâfızlıklarıyla katkı sağlamış bestekârlarımızın hayatlarının anlatıldığı, eserlerinin TRT sanatçısı Mustafa Doğan Dikmen ve sazendeleriyle seslendirildiği, uzman görüşleriyle desteklenen bir program olma özelliği taşıyor. 26 bölümden meydana gelen belgeselde, ülkemizin önemli araştırmacıları, müzikbilimcileri, müzisyenleri görüşlerini bildirmişler ve programın zenginleşmesine katkı sağlamışlardır.

Belgeselde, Hâfız Hoca Abdülkadir Merâgî’den başlanarak Itrî, Hâfız Post, Musullu Hâfız Osman gibi bestekârlarla birlikte, 20. yüzyılda yaşamış olan Hâfız Zeki Ârif Ataergin, Hâfız Sadeddin Kaynak, Hâfız Sâdi Hoşses, Hâfız Bekir Sıdkı Sezgin, Hâfız Kânî Karaca gibi bestekârlara kadar pekçok hâfız bestekâr ele alınmış ve tanıtılmıştır. Konu hâfızlık ve bestekârlık olunca Diyanet TV de yakından ilgilenmiş, projeye yaklaşımı olumlu olmuş ve üniversitemizin Merkezefendi Kampüsü’ndeki Yenikapı Mevlevîhânesi’nde çekimler tamamlandıktan sonra yayına başlanmıştır. Öncelikli olarak 26 bölümü tamamlanan Hâfız Bestekârlar belgeseli, 2015 yılında 26 bölümde ele alınmayan hâfız bestekârların ele alınacağı 9 bölümle devam edecektir.